Back

Prises de position - Prese di posizione - Toma de posición - Statements                


 

Itálie, Neapol: Meb Meridbulloni, jako Whirlpool - zavírá a odchází, propouští dělníky

 

 

Další historická továrna v metropolitním městě Neapoli, tentokrát v Castellammare di Stabia, Meb Meridbulloni s.p.a. zavřela své brány a zanechala asi osmdesát rodin na mizině, stejně jako těch v dodavatelském řetězci, bez vyhlídek do budoucna.

Ráno před Vánoci dělníci bez jakéhokoliv varování zjistili, že brány jsou zavřené a hlídají je stráže. Během poslední směny předchozí noci nebylo po rozhodnutí společnosti ani stopy.

Na úvodním setkání mezi odbory a nejvyšším vedením společnosti, které se konalo 23. prosince na prefektuře v Neapoli, tak vyšlo najevo, že Meridbulloni absolutně odmítá hledat jiné řešení než to, které již přijal.

Během vánočního období samozřejmě nebyla nouze o institucionální iniciativy vyjadřující pokrytecké „sympatie“ k pracujícím. Starosta města také uspořádal rituální setkání s dělníky, osobně vyšel před brány, zatímco dělníci měli besedu. Ale to nebylo všechno. Na Silvestra vzdal průvod deseti hlídek dopravní policie hold dělníkům tím, že se objevil s blikajícími světly a houkajícími sirénami, doprovázen dvěma policisty na motorkách. A na Nový rok se farář okresu připojil k dělníkům před branami a všichni se společně pomodlili. Smyčka ze strany institucí se utahovala a utahovala…, vlastně stále více a více dusila, protože strach z násilných reakcí pracujících, s nimiž se zacházelo jako s odpadem společnosti, byl v institucích stále přítomný.

Mezitím občané vyjádřili svou upřímnou solidaritu s pracovníky tím, že přinesli sladkosti a potraviny všeho druhu.

Meb Meridbulloni, jedna z posledních továren, která doposud odolávala krizi v ocelářském průmyslu v 80. letech, se rozhodla uzavřít svůj závod v Via De Gasperi a od 1. února soustředit veškerou svou činnost v továrnách v severní Itálii.

Zaměstnanci nyní dostávají finanční podporu ze sociálního fondu pro nadbytečné (cassa integrazione (1), zřejmě do konce června; poté budou moci znovu vstoupit do výrobního cyklu pouze tehdy, budou-li ochotni přestěhovat se s firmou na nové místo mezi Turínem a Milánem. Je zřejmé, že se jedná o skutečné a tiché propuštění.

Rozhodnutí, proti kterému se formálně postavila část vlády prostřednictvím Hnutí pěti hvězd, které uvádí: „Osmdesát pracovníků odešlo před brány společnosti, pro kterou léta pracovali, bez jakéhokoliv upozornění a bez zapojení sociálních partnerů. To, co se stalo v továrně Meridbulloni v Castellammare di Stabia, je již několikátou ukázkou toho, že v naší zemi existuje trend, který je třeba co nejdříve zvrátit, a to prostřednictvím ad hoc nařízení na ochranu těch, kteří obětavě a s nasazením pomohli učinit velkou realitu, ve které léta pracovali. 80 rodin z Kampánie nemůže přes noc čelit vyhlídkám na přesun do Turína.“ To jsou stejné krokodýlí slzy, které byly prolity kvůli sporu s Whirlpoolem!

Jako by stát a jeho vláda byly abstraktní entity, nad strany, zatímco my velmi dobře víme, že chrání zájmy kapitálu bez ohledu na formu vlády v daném okamžiku.

Co je třeba zvrátit, pokud vůbec něco, je rovnováha sil mezi zaměstnanci a firmami. Desetiletí konzultací a politického a odborářského oportunismu podřídily dělníky výlučným zájmům firem a umožnily šéfům vydírat a napadat dělnickou třídu podle libosti a bez skrupulí. Od šéfů to musí očekávat i dělníci, nesmí je to překvapovat, protože je to v bezprostředním a budoucím zájmu každého kapitalisty. Odbory, které organizují dělníky, by však měly organizovat obranu bezprostředních zájmů dělníků proti zájmům šéfů, pokud se nezaprodaly kapitalistům, jako jsou současné třídně kolaborantské konfederace, v jejichž stopách jednají i takzvané alternativní odbory.

Vláda s podporou třídně kolaborantských odborů zde používá stejný manévr jako ve sporu s Whirlpoolem, klame dělníky, že „řešení“ bude nalezeno prostřednictvím vyjednávání, neformálních rozhovorů a hrozeb, které nikoho neděsí…

Tváří v tvář podnikatelům, kteří se rozhodnou ukončit činnost, co udělají odbory a vláda? Snaží se „přesvědčit“ nejvyšší vedení, aby „změnilo svůj postoj“; snaží se je přivést zpět ke „zdravému rozumu“ nebo, alternativně, hledají nového kupce, který by mohl nahradit staré podnikatele, možná obnovit výrobu… ale zájmy kapitalistů se nemění: pokud v určitém okamžiku, aby lépe chránili své zájmy, musí propustit lidi, udělají to! Tato poučka byla široce otestována a v minulosti ukázala výsledky: kapitalisté ze situací vyšli bez větších následků a šli investovat do jiných zemí s levnější pracovní silou, zatímco dělníci, poté co byli izolováni továrnu od továrny díky cenné a nepostradatelné pomoci CGIL, CISL, UIL (2) a takzvaných alternativních odborů, dostali poslední ránu v podobě propuštění.

V minulých letech bylo uzavírání továren a ztráta pracovních míst kompenzována systémem tlumičů sociálních otřesů, který se velmi lišil od toho současného. Jejich trvání bylo prakticky neomezené a lépe placené, a proto byl tento systém zrušen. Následné využívání terciárního sektoru a sektoru služeb a zřizování ad hoc, neřku-li fiktivních společností s cílem nějakým způsobem absorbovat tisíce „nadbytečných“ pracovníků se v uplynulých desetiletích vyznačovalo dlouhým sociálním smírem, kdy stát byl „garantem“ zájmů podniků ležících ladem, ale zároveň se jevil i jako „garant“ zájmů pracujících, kteří mají být propuštěni. Odbory, již po válce začleněné do institucionálního rámce, se přesunuly od v podstatě konsensuální role k pouhému formálnímu zastupování zaměstnanců s úkolem oznamovat vládní diktáty.

Pracující dnes již nejsou chráněni současnými záchrannými sítěmi, protože ty se neomezují jen na zajišťování chleba a vody, ale staly se zbraní pro rychlé a bezbolestné propuštění kapitalistů.

Energické reakce pracovníků stejně jako ve Whirlpoolu v minulém roce nevedly k podstatné změně kurzu. Pokud něco, pak se změnilo načasování realizace opatření, protože pracující se vyčerpali ve sterilním boji, protože jsou izolovaní a chybí jim programová platforma boje.

V této zmatené a obtížné situaci se však mezi pracujícími, o nichž hovoříme, objevilo znamení, byť minimální, ale důležité.

Ráno 28, prosince vyšla delegace pracovníků Whirlpoolu k branám Meridbulloni, aby jim ukázala svou solidaritu. Iniciativa pravděpodobně začala ze základny dělníků, ale byla utlumena odbory, protože k dělníkům ze Stabie se připojil jen tucet dělníků z Via Argine s transparentem, kteří si přáli, aby oba spory skončily pozitivně, a potřásli si rukama.

Pak se však už nic nedělo; toto gesto by však mohlo být jako malá jiskřička, signál pro další podobné jiskry, díky nimž by mohly začít konkrétnější a odhodlanější formy boje. Formy boje, které připomínají počátky minulého století, kdy slovo solidarita nebylo jen podáním ruky, ale spočívalo v jednotné cestě boje zahrnující co nejvíce továren a proletářů s jedinou platformou boje založenou na třídních požadavcích.

Aby solidarita dodala sílu dělnickému boji, musí být třídní, tj. musí být charakterizována jako boj proti konkurenci mezi zaměstnanci, v němž dělníci uznávají šéfy a všechny síly smíru a spolupráce mezi třídami jako nepřátele. Znamenalo by to tedy, že pracující znovu získali důvěru ve své vlastní síly a organizují se nezávisle na aparátu kolaborantství a státu kolem platforem boje, které vznášejí nároky na obranu výlučných třídních zájmů pracujících.

Jednalo by se tedy o skutečnou změnu kurzu, která však může nastat pouze na terénu neúprosně antagonistického zápasu mezi třídami, v němž dělníci využívají každé příležitosti k posílení svých třídních organizací a třídní solidarity, odmítají dusivé sevřetí institucí, ba dokonce proti nim bojují.

Pro revoluční komunisty je to jediná reálná a účinná vyhlídka na to, aby dělnický boj měl svůj účel a nebyl sterilizován nebo používán pro účely zachování společenských poměrů. A právě na této cestě si budou moci proletáři uvědomit, že jejich bezprostřední zájmy, spojené s jejich budoucími třídními zájmy, jsou součástí boje, který se neomezuje na nutnou ochranu pracovních míst a mezd, ale který si klade mnohem vyšší a obecnější úkol: zcela změnit společnost a její ekonomický systém, čehož lze dosáhnout pouze obnovením třídního boje.

 


 

(1) Fond pro nadbytečnost, cassa integrazione (CIG)

(2) CGIL, CISL, UIL, italské stalinistické, katolické a socdemácké odborové svazy, pozn. překl.

 

 

Mezinárodní komunistická strana (Il comunista, Le prolétaire, El proletario, proletarian)

3. ledna 2021

www.pcint.org

 

Top

Back to Statements

Back to Archives

Back to texts in czech