Back

Prises de position - Prese di posizione - Toma de posición - Statements                


 

Itálie

Zbabělé zastrašování odborů Unione Sindacale di Base (USB)

 

 

Dne 6. dubna 2022 krátce před jedenáctou hodinou dopoledne vtrhla do národního ústředí svazu USB v Římě jednotka karabiniérů a provedla prohlídku bez soudního povolení s odvoláním na článek 4 zákona č. 152 z roku 1975. Anonymní telefonáty upozorňovaly na výskyt zbraní v římském ústředí.

Organizace zveřejnila fotografie a videozáznamy z operace a poskytla k nim komentáře na svých odborových internetových stránkách. Nepomohl ani vzdor a hněv přítomných vedoucích představitelů, kteří považovali za nedostačující a účelové přikládát pouhým, byť opakovaným anonymním telefonátům vážnost. Byli nuceni dát souhlas karabiniérům ke kontrole, kteří šli najisto na pánské záchody, kde ve splachovací nádržce "našli" pistoli zabalenou v celofánu. K nedůvěře a údivu přítomných karabiniéři vstřícně oznámili, že osoby odpovědné za telefonát budou identifikovány a obviněny.

Incident měl okamžitě celonárodní ohlas a vyvolal velké znepokojení a obavy základních odborových hnutí. Unione Sindacale di Base vznikla v roce 2010 sloučením RDB (Rappresentanze Sindacali di Base) a SdL (Sindacato dei Lavoratori), dvou historických svazů, které v Itálii působily po desetiletí. Konfederace zahrnuje také sdružení nájemníků, důchodce, nezaměstnané a studenty. USB je členem Světové federace práce (WFTU), která má podle všeho miliony členů.

Tato epizoda je mimořádně závažná a odehrává se v atmosféře, kdy vyhrocování společenského konfliktu bude buržoazii tlačit ke stále represivnějším a preventivnějším metodám v důsledku postupného mizení sociálních jistot.

Dnešní opatření zasáhlo USB, organizaci, která v poslední době hodně rozrostla v nejrůznějších odvětvích a která se vyznačovala různými iniciativami cílícími na blokování zásilek zbraní z letiště v Pise a z janovského přístavu.

Jedná se o jasné zastrašování, navíc v kontextu voleb do RSU (rappresentanza sindacale unitaria; jednotná odborová organizace, kolektivní orgán zastupující zaměstnance bez ohledu na jejich členství v odborové organizaci, pozn. překl.) ve veřejném sektoru, zaměřené nicméně proti všem proletářům, kteří budou vzhledem k hluboce zakořeněnému kolaborantství velkých třídně kolaborantských odborů nevyhnutelně vedeni k tomu, aby se stále více organizovali v orgánech nezávislých na kolaborantském odborářství. Navíc možnost, že by se takový vývoj mohl stát podnětem a povzbuzením k intervencím politických předvojů, velmi znepokojuje buržoazii a její odborářské a politické posluhovače.

Kontakt mezi komunisty a proletářskými předvoji bude předzvěstí znovuobnovení třídního boje. Je to jediná cesta, jak bojovat proti útlaku a nejistotě práce a nejistému životu, cesta, která neúprosně povede proletariát k rozhodující politické konfrontaci.

 

Proti represím, solidarita s USB!

Za znovuobnovení nezávislého třídního boje, za jednotu v boji, proti jakékoli iniciativě podporující mezitřídní "národní jednotu"!

 

 

Mezinárodní komunistická strana  (il comunista, le prolétaire, el proletario, Proletarian)

7. dubna 2022

www.pcint.org

 

Top

Back to Statements

Back to Archives

Back to texts in czech