Back

Prises de position - Prese di posizione - Toma de posición - Statements                


 

Čína: Demonstrace proletářů v důchodu proti reformě zdravotního pojištění, která sníží jejich sociální dávky

 

 

V posledních dnech se v Číně konaly demonstrace na protest proti drastickým škrtům v některých sociálních dávek pro důchodce; vzhledem k přísné sociální kontrole, která byla ještě zesílena do krajnosti tvrdými opatřeními omezujícími pohyb osob přijatými k zastavení epidemie Covidu, jsou demonstrace velmi vzácné.

Mezi tyto škrty patří i měsíční příspěvek na úhradu léčebných výloh, který byl v rámci reformy zdravotního pojištění od 1. února snížen o dvě třetiny: z 260 jüanů na 88, resp. 82 jüanů (tj. z 841 na 284, resp. 265 Kč). Toto pojistné je financováno z příspěvků zaměstnanců a odvodů zaměstnavatelů, tj. z „nepřímé mzdy“: nejedná se o dar od státu, jak si dobře uvědomovali protestující, kteří skandovali „Vraťte nám peníze na zdravotní pojištění!“.

Centrem protestu byla velká průmyslová metropole Wuhan – kde se pandemie původně objevila a která byla jako první podrobena dlouhému a přísnému omezení – a hybnou silou byli důchodci z Wuhanského železářského a ocelářského komplexu, patřícího do skupiny Baowu Steel, druhého největšího výrobce oceli na světě: jinými slovy, tato obří společnost má dost na to, aby platila!

Stovky důchodců se 8. února shromáždily před budovou provinční vlády, kde delegace protestujících předložila úřadům své požadavky. Vzhledem k tomu, že se nedočkali odpovědi, se tisíce protestujících za skandování Internacionály shromáždily znovu ve středu 15. února před vchodem do parku v centru Wuhanu a ve městě Dalian (severovýchod). Navzdory přísné cenzuře ze strany úřadů byly o několik dní dříve hlášeny demonstrace důchodců proti reformě také v Kantonu (Guangzhou) na jihu země.

Po listopadové vzpouře dělníků Foxcomu a několika lednových stávkách či protestech proti nevyplácení dlužných mezd jsou tyto demonstrace, nepochybně stále ještě omezené, nicméně známkou toho, že čínští proletáři jsou stále méně ochotni trpět, aniž by reagovali na útoky, jichž jsou vystaveni ze strany kapitalismu, jehož sebeproklamovaná komunistická nálepka nedokáže zakrýt jeho povahu obzvláště bestiálního vykořisťovatele. V brzkém čase budou nevyhnutelně nuceni masově vstoupit do boje; bude pak na nich, chopí-li se se třídních zbraní, aby zaujali po právu přední místo v boji světového proletariátu proti kapitalismu.

 

16. února 2022

 

 

Mezinárodní komunistická strana

Il comunista - le prolétaire - el proletario - proletarian - programme communiste - el programa comunista - Communist Program

www.pcint.org

 

Top  -  Back to Statements  -  Back to Archives  -  Back to texts in czech