Back

Prises de position - Prese di posizione - Toma de posición - Statements - Prohlášení - Заявления


 

Trumpovo zvolení a pracující třída USA

 

 

Zatímco průzkumy veřejného mínění avizovaly jako nejpravděpodobnější vítězku s velmi těsným náskokem Kamalu Harrisovou, byl to naopak bývalý prezident Donald Trump, kdo byl po své porážce v roce 2020 znovu zvolen do svého druhého funkčního období. Trump nejenže získal největší počet „volitelů“ z různých států, ale získal také největší počet hlasů na celostátní úrovni - a to poprvé pro republikánského prezidenta od dob George W. Bushe v roce 2004: 50,1 % hlasů oproti 48,3 % hlasů pro Kamalu Harrisovou, zatímco v době svého vítězství v roce 2016 získal pouze 45 % hlasů (oproti 48,2 % hlasů pro Hillary Clintonovou), nicméně díky získání většího počtu volitelů než pro Hillary Clintonovou vyhrál prezidentské volby. Přestože procento zdržení se hlasování bylo tentokrát vyšší než v minulých prezidentských volbách (36 % oproti 34 % v roce 2020, což představovalo nejnižší procento za poslední desetiletí, v roce 2016 to bylo 40 %), získal o více než 2 000 000 hlasů více, zatímco demokratická kandidátka ztratila přes 8 milionů hlasů. Analýzy hlasování ukazují, že v oblastech, kde se volilo převážně pro demokraty v roce 2020, se zvýšil podíl voličů, kteří se voleb neúčastnili; podíl voličů Kamaly Harrisové klesl jak mezi bělochy, tak mezi černochy a Latinoameričany, mezi muži i mezi ženami (ve stejném poměru); oproti Joe Bidenovi zaznamenala nárůst pouze mezi voliči staršími 65 let a voliči s nejvyššími příjmy (více než 100 000 dolarů ročně) (1).

Těchto několik údajů ukazuje, že volební porážka demokratického kandidáta není primárně důsledkem rasových předsudků nebo mužského šovinismu.

Ani verbální excesy a fake news ze strany kandidáta Trumpa a jeho příznivců, ani výzvy k volbě Harrisové ve jménu obrany demokracie před „fašistou,“ který byl soudy odsouzen, ani postoje hvězd showbyznysu, ani výroky prominentních ekonomů o dobrém stavu americké ekonomiky nedokázaly vzbudit mobilizaci voličů, která by byla srovnatelná s tou, která v roce 2020 vynesla k vítězství Joea Bidena. U milionů jeho voličů, zejména z řad nejchudších vrstev, převládá rozčarování a nespokojenost: za tyto čtyři roky se zvýšila nerovnost; ti nejchudší, proletáři, ještě více zchudli a dokonce i na vrstvy středních tříd dopadla inflace, jaká tu nebyla téměř čtyřicet let: zatímco kapitalisté a investoři na burze zaznamenávali růst svých zisků, někdy až ohromující.

Volby jsou vždy velmi zkresleným odrazem stavu mysli obyvatelstva obecně a proletariátu zvláště; demokratický systém byl v průběhu desetiletí zdokonalen tak, aby omamoval vykořisťované, nadělal z nich jen propagandu hltající voliče. Bohatě finančně zásobený volební cirkus (odhaduje se, že letos různé strany utratily na volební propagandu téměř 16 miliard dolarů, což je rekord) (2), má primární funkci odklánět snahy, frustraci a nespokojenost voličů na terén, který je neškodný buržoaznímu řádu, na půdu klání mezi různými stranami a kandidáty ve službách kapitalistů (pokud tito kandidáti nejsou již sami miliardáři, jako Trump, který údajně stojí proti elitám a establishmentu!). Jak řekl Lenin, citující Marxe: „podstata kapitalistické demokracie“ je,  „že utlačovaným je dovoleno vždycky jednou za několik let rozhodnout, který člen utlačující třídy je bude v parlamentě reprezentovat a provádět represálie!“ (3).

Tato nespokojenost proletářů, jejíž stopy lze nalézt ve volební proměně, se na reálné půdě třídních vztahů vyjevuje obnovením bojovnosti dělníků. Nejnovějším příkladem může být sedmitýdenní stávka více než 30 000 zaměstnanců Boeingu, kteří dvakrát odmítli dohody uzavřené mezi vedením a odbory IAM. Podle oficiálních statistik, které uvádějí pouze stávky zahrnující více než 1 000 pracujících, stávkovalo v roce 2023 (poslední dostupné údaje) více než 450 000 proletářů, což je číslo, kterého nebylo dosaženo již několik let (4).

Trumpovo zvolení představuje nástup do prezidentského úřadu nepřítele proletariátu; avšak Biden-Harrisová a Demokratická strana ukázali, bylo-li to ještě nutné, že v žádném případě nejsou, jak je rádi líčí krajně oportunističtí odboroví lídři, „přáteli pracujících“; neváhali rozbít stávky, jako byla ta železničářů, intervenovat pro zastavení jiných, jako v případě Boeingu, nebo deportovat více přistěhovalců bez dokladů než za Trumpa. Týž lidé, kteří navzdory zločinné politice v zahraničí (Izrael...) a protidělnické politice mezi demokraty, požadují po proletářích, aby je podporovali ve jménu „menšího zla“ nebo „obrany demokracie“, ve skutečnosti představují nejzákeřnější nepřátele proletariátu. K obraně před kapitalisty a jejich státem mohou proletáři ve skutečnosti spoléhat jen na svůj vlastní třídní boj; musí nejen odmítnout nacionalistickou, rasistickou a xenofobní orientaci šířenou především (avšak nejen) pravicovými a krajně pravicovými proudy: rovněž se musí rozejít se všemi těmito falešnými „přáteli“, kteří je připoutávají ke zkázonosné třídní spolupráci s kapitalisty, v níž jsou jejich zájmy obětovány zájmům podniku či národní ekonomiky.

Nadcházející období bude nevyhnutelně poznamenáno znásobením útoků na americké proletáře, a to nikoliv kvůli zlovůli Donalda Trumpa, nýbrž proto, že si to vyžadují ekonomické obtíže USA a zostřující se napětí mezi jednotlivými imperialismy. Stejně jako jejich druhové v jiných zemích budou muset američtí proletáři najít cestu nezávislého třídního boje a organizace, aby byli s to tomu čelit; zároveň však budou muset znovu ustavit svou internacionalistickou a internacionální třídní stranu: úkol, který není v žádném případě snadný ani se nedá rychle zvládnout, je ale nezbytný, mají-li boje, které pracující třídu čekají, směřovat k revolučnímu svržení kapitalismu.

 


 

(1) https://www.washingtonpost.com/politics/2024/11/12/what-numbers-actually-say-about-2024-election/

(2) https://www.opensecrets.org/2024-presidential-race

(3) LENIN, Vladimír Iljič. Stát a revoluce, v Lenin Sebrané spisy, sv. 33, Praha: Svoboda, 1950, str. 119–120

(4) https://www.bls.gov/wsp/

 

18. listopadu 2024

 

 

Mezinárodní komunistická strana

Il comunista - le prolétaire - el proletario - proletarian - programme communiste - el programa comunista - Communist Program

www.pcint.org

 

Top  -  Back to Statements  -  Back to Archives  - Back to Czech Page